x
menu
a a a

23 Światowy Mityng Służb Anonimowych Alkoholików

W dniach 12-16 października 2014 roku w hotelu Sofitel Victoria w Warszawie odbył się 23. Światowy Mityng Służb Anonimowych Alkoholików, którego organizatorem była Rada Powierników AA na USA i Kanadę. Delegaci z całego świata, reprezentujący lokalne Wspólnoty AA w swoich krajach, spotkali się w Warszawie, aby dzielić się doświadczeniem i pomysłami, jak skutecznie nieść posłanie AA osobom chorym, i pomagać im w wyzdrowieniu z alkoholizmu.


Światowy Mityng Służb (ŚMS) organizowany jest od 1969 roku. Odgrywa ważną rolę w utrzymaniu jedności i rozwoju Wspólnoty, która obecnie funkcjonuje w większości krajów świata. Spotkanie jest organizowane co dwa lata, na przemian w Nowym Jorku i w innych miejscach na całym świecie. Dotychczas odbyło się m.in. w Cartagenie (Kolumbia), Auckland (Nowa Zelandia), Oviedo (Hiszpania), Malahide (Irlandia) i Mexico City (Meksyk). W Polsce organizowane jest po raz pierwszy.


Niewątpliwym osiągnięciem ŚMS w przeciągu ostatnich czterech dekad jest zbliżenie do siebie członków i przedstawicieli służb AA z całego świata. Uosabia ono jedno z ostatnich marzeń współzałożyciela AA Billa W., który uważał, że może istnieć “tylko jeden świat AA”, po to byśmy mieli pewność, że pomoc będzie zawsze dostępna dla chorych alkoholików, gdziekolwiek się znajdą i w jakimkolwiek języku mówią, oraz że AA pokona wszelkie bariery rasy, języka, religii i kultury, które „podzieliły i zniszczyły świat w naszych czasach”.
W spotkaniu w Warszawie wzięło udział blisko 60 delegatów z 39 krajów, w tym z takich krajów jak: Rosja i Ukraina, Iran, Japonia, Urugwaj, Peru.


AA wywodzi swoje początki z pierwszego spotkania, w 1935 r., pomiędzy Billem W. i współzałożycielem Wspólnoty, Doktorem Bobem S., z Akron, w stanie Ohio – lekarzem, który również cierpiał na alkoholizm. Ci dwaj mężczyźni „znaleźli sposób”, pomogli sobie i postanowili pomagać innym alkoholikom.


Podstawowy tekst programu AA zdrowienia z alkoholizmu, którego posłanie zostało niezmienione od blisko osiemdziesięciu lat zawarty jest w książce pt. Anonimowi Alkoholicy. Od chwili, gdy ukazało się pierwsze wydanie książki w 1939 roku program w niej zawarty pomógł milionom mężczyzn i kobiet na całym świecie odzyskać zdrowie i godnie życie. Od tytułu tej książki, zwanej także Wielką Księgą, wzięła nazwę Wspólnota Anonimowych Alkoholików.


Dziś AA jest obecne w ponad 170 krajach. Książka „Anonimowi Alkoholicy”, aktualnie w swojej czwartej odsłonie, została sprzedana w ponad 35 milionach egzemplarzy i przetłumaczona na 69 języków.
Wspólnotę AA obsługuje General Service Office w Nowym Jorku, które wspiera grupy i członków AA nie tylko w USA i Kanadzie, ale w innych krajach. Na świecie działa 61 niezależnych Biur Służby Krajowej AA.
W Polsce Wspólnotę AA prawnie reprezentuje Fundacja Biuro Służby Krajowej AA w Polsce. Fundacja powstała 1996 roku w Warszawie i obsługuje obecnie blisko 2500 grup AA w Polsce i ok. 120 grup, prowadzonych w języku polskim, poza granicami kraju.

 

Kontakt dla prasy:
USA
Dział międzynarodowym
General Service Office w Nowym Jorku
e-mail: international@aa.org
Telefon (212) 870-3021

Polska
Fundacja Biuro Służby Krajowej Anonimowych Alkoholików w Polsce
www: aa.org.pl
e-mail: aa@aa.org.pl
tel. 22 828 04 94